המומחית מחתונמי: “נידה זה הסטארטאפ של היהדות” ד”ר ליאת יקיר התפרסמה כאחת מצוות המומחים בחתונה ממבט ראשון וגם אחראית לשידוך המוצלח של ניר והגר. באולפן סרוגים היא מסבירה מה הסיבה האמתית בגללה אנשים לא מוצאים זוגיות, מה כ”כ חשוב בריח, ולמה אין באמת אהבה ממבט ראשון

רחלי פלנט רוזן, סרוגים 28.12.22 | לכתבה המלאה >>

“אין אהבה ממבט ראשון”, אומרת ד”ר ליאת יקיר באולפן סרוגים באופן נחרץ, ומסבירה על החיפוש הכמעט בלתי אפשרי אחר האחד המושלם. על פי מחקר אנגלי בשם “למה אין לי חברה”, הסיכוי למצוא אותו הוא 1-ל562, כמו הסיכוי שהאנושות תיכחד בשנה הבאה. “יש פי עשר יותר סיכוי להיות מיליונרים”. אין אהבה ממבט ראשון, אבל יש משיכה ממבט ראשון, ויקיר שחוקרת את ה’ביולוגיה של הרגשות’, הייתה אחת מצוות המומחים בשלושת העונות הראשונות של הריאליטי חתונה ממבט ראשון. “התפקיד שלי היה- שאף אחד לא יברח בחופה”.

יקיר מסבירה באולפן מה גורם לבני זוג מסוימים להימשך, איזה סוג של גברים ונשים הם “יצרי אוקסיטוצין” ובעלי כוח משיכה מטורף, האם משיכה זה דבר מדיד, וגם מחדשת במחקר שהוא בשורה ענקית בחיפוש אחר אהבה, שקובע כי “המנבא הכי חזק להצלחה בזוגיות לא קשור לבן זוג עצמו, אלא לשביעות הרצון של האדם מהחיים שלו”. צפו בראיון המלא: כשד”ר ליאת יקיר ניסתה לייצר התאמות בין בני הזוג בחתונמי, היא חיפשה טייפ קאסט. “ביקשתי תמונות של ההורים, אחים ואחיות, אקסים ואקסיות, כי רואים במחקרים שאנשים נמשכים למשהו מוכר. מאפיינים של אנשים שקרובים אלינו יכול להדליק במוח תחושה של מוכרות- אני מרגישה איתו בבית”. התפקיד שלה בתכנית היה לוודא שיש משיכה ראשונית, שלדבריה היא החלטה שהמוח מקבל תוך 30 שניות. “מדובר באזורים קדומים יותר, לא מודעים, זו תחושת בטן שגם מוח המעיים משתתף בה- ותחושת בטן היא אמתית לגמרי”.

למרות החשיבות הקריטית של החיבור הראשוני, היא מבהירה שהרוב המוחלט של העבודה הזוגית קורה בהמשך. “צריך להמשיך לייצר את הורמון האהבה. להכיר, להיפגש, לשמוע מוזיקה, לצחוק ביחד, צריך מחמאות ופרגונים. אנשים שיודעים לייצר את זה- יש להם כוח משיכה מטורף”. ניר והגר- אחת ההצלחות הגדולות של חתונמי- שהתחתנו גם בחיים האמתיים ומצפים לילד שבדרך, הם זוג שהיא הציעה. “כולנו ראינו את הפוטנציאל”, היא אומרת. “אבל בלי עבודה, זה לא היה עובד”. “העבודה מתחילה אחרי שמתחתנים, שמתחייבים”, אומרת יקיר. “אני תמיד אומרת שהנידה זה הסטארטאפ של היהדות”. היא מספרת על מחקר שגילה שהתשוקה בין בני אדם יורדת ככל שהגירוי מוכר. “הראו בעכברים שכשמרחיקים אותם לשבוע אחד מהשני, הם מזהים זה את זה כמו חדשים. אנחנו צריכים את הגעגוע והמרחק- כדי להתקרב”.